penzija i beneficija

Sve ono što nije obuhvaćeno u gore navedenim temama a smatrate da je važno

penzija i beneficija

Postod djura » 12 Feb 2010 17:05

postovane kolege otvaram novu temu o najavljenoj izmeni zakona o penzijama,najavljena od vlade REPUBLIKE SRBIJE,koja ce dosta pogoditi nas masinovodje i ostale radnike sa benificiranim radnim stazom.kazu da smo mi u povlascenom polozaju od ostalih u drzavi Srbiji i da mladi idemo u penziju pa povecavaju donju starosnu granicu najverovatnije na 56 god,barem se tako moze cuti iz medija.na ove najave jos nisam cuo da neko zvanicno reaguje pa se plasim da ce glat proci kao u Makedoniji gde je ta granica 59god.Zeleo bih da cujem misljenje kolega po ovoj temi jel smatram da je ovo nedopustivo shodno poslu koji obavljamo
djura

Pridružio se: 09 Feb 2010 18:44

Re: penzija i beneficija

Postod duki » 08 Maj 2010 22:52

vec duze vremena vrh NSM Srbije pokusava da animira poslovodstvo da preko ministarstva za infrastrukturu dodje do predloga nacrta zakona o penzijsko invalidskom osiguranju ali nema rezultata . Pre mozda 15 - 20 dana imali smo sasatanak sa delom poslovodstva gde je na nas zahtev gos. Stozinic obecao da ce licno zaduziti pravnika Ivana Bogavca da dodje do predloga ovog zakona nista se nije dogodilo . Prema nekim zakonskim regulativama procenu rizika radnog mesta vrse odredjene strucne sluzbe i na osnovu dobijenih parametara o opasnostima tog radnog mesta odredjuje se visina beneficiranog radnog staza . Nas je na zalost zadesio jedan paradoks , odnosno drzava je Zakonom odredila visinu beneficije za radno mesto masinovodje ali je u isto vreme postavila i donju starosnu granicu tako da beneficija nema znacaja u pojedinim slucajevima . Postavlja se pitanje kako reagovati u ovako apsurdnim slucajevima i da li postoji nacin da se ovakve politicke odluke stava van snage . Pouceni iskustvom iz stranih drzava preostaje nam da samo iskazivanjem gradjanske neposlusnosti odnosno javni protestima skrenemo paznju javnosti na ove kontradiktornosti u domacem zakonodavstvu jer prica sa predstavnicima vlasti je kao gluvom saputanje . Imao sam priliku da vidim da je Sindikat policajaca vec dao primedbe na predlozena zakonska resenja koja se ticu njihovog zanimanja jer su verovatno imali prilike da doticni predlog zakona vide . Zato bi veoma pozeljno bilo upotrebiti sve moguce veze kako bi se do ovog nacrta Zakona o penzijsko invalidskom osiguranju sto pre doslo .
duki

Pridružio se: 23 Apr 2010 16:45

Postod jz441 » 09 Maj 2010 03:13

djura je napisao:postovane kolege otvaram novu temu o najavljenoj izmeni zakona o penzijama,najavljena od vlade REPUBLIKE SRBIJE,koja ce dosta pogoditi nas masinovodje i ostale radnike sa benificiranim radnim stazom.kazu da smo mi u povlascenom polozaju od ostalih u drzavi Srbiji i da mladi idemo u penziju pa povecavaju donju starosnu granicu najverovatnije na 56 god,barem se tako moze cuti iz medija.na ove najave jos nisam cuo da neko zvanicno reaguje pa se plasim da ce glat proci kao u Makedoniji gde je ta granica 59god.Zeleo bih da cujem misljenje kolega po ovoj temi jel smatram da je ovo nedopustivo shodno poslu koji obavljamo

U SAD-u na zeleznici se u penziju moze sa minimum 30 godina staza i 60 godina starosti.... Oba uslova se moraju ispuniti. Penzija nije obavezna, pod uslovom da zaposleni zadovoljava zdravstvene uslove. Pre par godina smo imali majstora koji je u penziju otisao sa 78 godina starosti, i 51 godinu staza. Imamo dosta majstora koji su vec mogli u penziju, ali im se ne ide sa preko 40 godina staza.
(U SAD-u nema benificiraniog radnog staza)
Korisnikov avatar
jz441

Pridružio se: 08 Maj 2009 22:44

Postod miomir » 10 Maj 2010 02:23

duki je napisao:vec duze vremena vrh NSM Srbije pokusava da animira poslovodstvo da preko ministarstva za infrastrukturu dodje do predloga nacrta zakona o penzijsko invalidskom osiguranju ali nema rezultata . Pre mozda 15 - 20 dana imali smo sasatanak sa delom poslovodstva gde je na nas zahtev gos. Stozinic obecao da ce licno zaduziti pravnika Ivana Bogavca da dodje do predloga ovog zakona nista se nije dogodilo . Prema nekim zakonskim regulativama procenu rizika radnog mesta vrse odredjene strucne sluzbe i na osnovu dobijenih parametara o opasnostima tog radnog mesta odredjuje se visina beneficiranog radnog staza . Nas je na zalost zadesio jedan paradoks , odnosno drzava je Zakonom odredila visinu beneficije za radno mesto masinovodje ali je u isto vreme postavila i donju starosnu granicu tako da beneficija nema znacaja u pojedinim slucajevima . Postavlja se pitanje kako reagovati u ovako apsurdnim slucajevima i da li postoji nacin da se ovakve politicke odluke stava van snage . Pouceni iskustvom iz stranih drzava preostaje nam da samo iskazivanjem gradjanske neposlusnosti odnosno javni protestima skrenemo paznju javnosti na ove kontradiktornosti u domacem zakonodavstvu jer prica sa predstavnicima vlasti je kao gluvom saputanje . Imao sam priliku da vidim da je Sindikat policajaca vec dao primedbe na predlozena zakonska resenja koja se ticu njihovog zanimanja jer su verovatno imali prilike da doticni predlog zakona vide . Zato bi veoma pozeljno bilo upotrebiti sve moguce veze kako bi se do ovog nacrta Zakona o penzijsko invalidskom osiguranju sto pre doslo .

Dusane tesko da bez radikalnog poteza moze po ovom pitanju nesto da se postigne. Ima nas dovoljno u oba sindikata da zaustavimo eventualno saobracaj ali kao protiv meru trazimo 6 meseci benificiju. MISLIM DA JE MINIMUM ZAJEDNICKIH INTERESA STRUKE IPAK ISPRED BILO CIJE FRUSTRACIJE. IPAK SMO MI DRZAVNI MAJSTORI. DRUGE NAM NEMA POJEDINACNO RAZNIZACE NAS CAK I PO OVOM PITANJU KOJE JE SVAKAKO OD ZIVOTNOG ZNACAJA ZA SVE NAS
miomir

Pridružio se: 19 Feb 2009 01:54

Postod 441-704 » 10 Maj 2010 17:51

Alo ljudi...spustite se malo na zemlju...koji qrac 6 meseci beneficije...biće dobro ako se izborimo za 4 meseca,nemoj da maštate...svugde u okruženju po EU standardima ukidaju beneficiju a mi pametni teramo 6 meseci...videću i HŽ ako pristupe EU...
Nama treba da se prizna efektivna vožnja od 20 do 25 godina i dalje rad na radnim mestima nadzornika,instruktora,putujućeg i dispačera do 50.godine života...a posle toga penzija,to nas spašava...sve ostalo je utopija
yesterday is history...tomorrow is a mystery...today is fate
IF I WERE A TRAIN,I`D BE LATE AGAIN
Korisnikov avatar
441-704

Pridružio se: 04 Feb 2009 20:18

Postod miomir » 10 Maj 2010 23:55

441-704 je napisao:Alo ljudi...spustite se malo na zemlju...koji qrac 6 meseci beneficije...biće dobro ako se izborimo za 4 meseca,nemoj da maštate...svugde u okruženju po EU standardima ukidaju beneficiju a mi pametni teramo 6 meseci...videću i HŽ ako pristupe EU...
Nama treba da se prizna efektivna vožnja od 20 do 25 godina i dalje rad na radnim mestima nadzornika,instruktora,putujućeg i dispačera do 50.godine života...a posle toga penzija,to nas spašava...sve ostalo je utopija

VRLO IINTELIGENTNO RAZMISLJANJE KOLEGA JOSIPE. CAK STA VISE PAMETNO.VREDI RAZGOVARATI O TOME, JER JE MOJ PRINCIP DA AKO JE NESTO DOBRO NIJE VAZNO OD KOGA POTICE. NADAM SE DA CEOMO IZNACI SNAGE DA ZAJEDNO OSTVARIMO JOSIPOV PREDLOG JER REZERNIH POLOZAJA NEMAMO.
miomir

Pridružio se: 19 Feb 2009 01:54

Postod duki » 11 Maj 2010 21:36

Danas sam dobio proverenu informaciju da izmene prava na beneficirani radni staz nece biti u okviru Zakona o penzijsko invalidskom osiguranju vec da ce se iste regulisati podzakonskim aktima koje ce vlada doneti , odmosmo uredbama koje ce imati jacu snagu od Zakona a sto je jos jedna u nizu podvala ove vlasti . Jedino rudari u jamskim rudnicima zadtzavaju sadasnju beneficiju dok ce se u svim ostalim slucajevima ista revidirati . Cak ni Konfederacija Slobodnih Sindikata nema nihakav nacrt Zakona vec se pominje neki radni materijal koji nije zvanican dokument na koji bi se mogle dati primedbe i sugestije . Posle ovog saznamja plasim se da ce mo samo Grckom metodom protesta moci nesto da uradimo po ovom pitanju . Sve ostalo je izgleda cista hipotetika i iluzuja . Ako neko moze da dodje do bilo kakvih opipljivijih informacija bilo bi dobro da o tome sto pre izvesti ostale .
duki

Postod hadzibane » 14 Maj 2010 14:29

Ono što je Joso napisao-to vi isterajte!
Ostalo NEMA šanse da dobijete.
Uostalom,beneficirani radni staž je iz doba parne vuče,a vi,dragi moji,više niste u parnim lokomotivama,već u klimatizovanim upravljačnicama i uslovi rada su DALEKO BOLJI nego nekad,tako da,ako i išta od beneficije dobijete,budite sretni i veseli.Naravno da ovim pisanjem NE nipodaštavam vašu struku,ali na železnici ima zanimanja koja obavljaju isto tako odgovoran,pa ponekad i teži posao,ali nemaju nikakve beneficije.Treba tu svi da ste isti,a ne da se pojedine struke izdvajaju.

Kad sam počeo pre 20 godina da radim,radio sam najteže poslove u somborskoj bolnici,bio sam pratilac nepokretnih bolesnika.SVAKOG sam,bez IKAKVE zaštite(a bilo ih je po 20-30 DNEVNO) pridržavao da ne padnu prilikom RTG snimanja.Da li vi znate kakvo je to zračenje i šta sam ja sve primio u svoje telo,što primarno(prilikom pomoći unesrećenom),što sekundarno(samim boravkom u zoni jonizirajućeg zračenja?Dozimetri koje smo nosili,čitani su svakih mesec dana.Ja i moje kolege za mesec dana rada imali smo GODIŠNJU dozvoljenu dozu zračenja od 0,4 milirema.A ja sam taj posao radio PET godina dok nisam prešao u struku,tj.u tehničku službu.I sad mogu da se jebem što sam pisan umesto 12 na 14 meseci godišnje...A da ne govorim da sam imao hromomske aberacije(raspitajte se šta je to) i da,između ostalog, zbog toga NEMAM DECE!!!I još sam,na koncu,uz 50 kolega,proglašen viškom i najuren uz otpremninu na ulicu...I ko me jebe što sam ostavio zdravlje na radnom mestu,što sam se zračio,što sam se smrzavao kao pička u oknu od lifta gde me je satrala promaja,što sam ostavio kičmu vukljajući prvo unesrećene,pa potom rotore,sajle i el.ormane od liftova...Ko me jebe...Ja sam danas praktično neupotrebljiv,a imam 42...Lepo............
Da zaključim:Od beneficija NEMA 'LEBA!!! Nateraće nas,mater im jebem,da umremo prirodnom smrću na radnom mestu...Tako Evropa kaže,tako kažu ostali kapitalistički i korporacionistički zlotvori,tako traži MMF,tako zahteva Kurta i Murta...A bilo nam je loše do 1990 godine...Neka,sami smo iskopali bunar u koji smo se dobrovoljno bacili i ko nas jebe.
Tito,Marks i Engels - Emerson,Lake & Palmer

Čika Jova deci...A Čika Nemanja DVA deci...
Korisnikov avatar
hadzibane

Pridružio se: 04 Feb 2009 21:59

Postod STORM » 14 Maj 2010 15:47

"DRUŽE TITO SKRENULI SMO S PUTA,
SAD NAS JAŠI I KURTA I MURTA"

Potpuno si u pravu druže,s radnog mesta-u drvenu pidžamu...Ko nas jebe,oćemo Jevropu,oćemo kapitalizam,
Eve ga malo morgen.

EDIT by hadzibane:Umesto "h" na početku reči "hebe ,stavljeno je originalno slovo"j".Sve je u skladu sa Vukovim Rečnicima 1. i 2. Tom KOJI SU ZVANIČNI,tako da ne vidim nikakav jezički problem,a nervira me" purity control priča " i to JAKO!!!!!!!Glumatanja čistoće i pitaj Bog čega mi je preko glave.Na ovom Forumu,koliko znam jezičkih "Glumaca-Puritanaca" NEMA,tako da SVAKU misao koju misliš iskazati - samo napiši!I to...ORIGINALNO!
A kome smeta,neka pokrije oči!!!
Ako kaniš pobijediti-nesmiješ izgubiti
Korisnikov avatar
STORM

Pridružio se: 21 Mar 2010 16:50

Postod duki » 19 Maj 2010 16:40

starosna granica prema novom prellogu Zakona snizava se za jednui godinu posle uimesto dosadasnjih tri godine , sada posle sest godina provedenih na radnom mestu gde se uvecani radni staz racuna 4 meseca na 12 meseci . TAKO DA CE SADA DONJA STAROSNA GRANICA UMESTO 53 , BITI 55 GODINA ZIVOTA I 40 I VISE ..... GOD RADNOG STAZA . to zadnja proverena prica .
duki

Povratak na Razno