VREMEPLOV !!!

Sve ono što nije obuhvaćeno u gore navedenim temama a smatrate da je važno

VREMEPLOV !!!

Postod Stajs » 23 Dec 2009 17:15

Kao sto sam naslov kaze,u ovoj temi mozete pisati,postavljati slike i komentare o dogadjajima iz blize i dalje proslosti zeleznice !!!!!!!!
Slika
Korisnikov avatar
Stajs

Pridružio se: 04 Feb 2009 19:16

Re: VREMEPLOV !!!

Postod Stajs » 23 Dec 2009 17:22

ZAGREB - Vrele ljetne noći, 30. avgusta 1974., prepuni vagoni Direkt Orijenta putovali su na relaciji Atena - Zagreb - Dortmund. Neispavani strojovođa Nikola Knežević i njegov jednako umoran pomoćnik Stjepan Varga uletjeli su brzinom od 103 kilometara na sat na zagrebački Glavni kolodvor.

Slika

Nikad identificirana 41 žrtva
Bila je to brzina dvostruko veća od dopuštene. Splet tračnica i skretnica izbacio je vagone s pruge, a nakon svega ostao je samo smrskani kaos neprepoznatljivih ljudskih tijela i komada željeza.
U 22.40 sati, brzi vlak broj 10410 odvezao je u smrt žene, djecu, cijele obitelji. Putnici su uglavnom bili gastarbajteri i njihove obitelji s područja cijele Jugoslavije, koji su se s ljetnog odmora vraćali na rad Njemačku.
Užas i paniku koji su uslijedili na mjestu nesreće teško je opisati. Liječnici, policija, vatrogasci i vojska pokušavali su učiniti sve kako bi pomogli unesrećenima koji su preživjeli. Uslijedio je još jedan težak posao - identifikacija mrtvih.
Policija je danima uspoređivala otiske prstiju, dokumente, kopala po policijskim kartotekama. Čak 41 žrtva nikada nije identificirana, a pokopane su u zajedničkoj grobnici na Mirogoju.
Strojovođa Knežević i pomoćnik Varga neozlijeđeni su izašli iz neoštećene lokomotive. Vozili su prema Dortmundu iako su iza sebe imali 45 sati vožnje bez odmora. U kolodvor su uletjeli stravičnom brzinom, a od trenutka kada su vagoni počeli izlijetati pa dok se nisu zaustavili mrvili su sve pred sobom dva i pol kilometra. Prema kasnijem pričanju preživjelih putnika, vlak već sat vremena prije dolaska u Zagreb nije usporio i opasno se nagnuo.
Lokomotiva u muzeju
Strojovođa Knežević dobio je 15 godina zatvora, a njegov pomoćnik osam. Kao olaktna okolnost uzeta im je u obzir činjenica da su dva dana neprekidno upravljali vlakom te da su bili zbog toga iscrpljeni.
Lokomotiva vlaka 10410, izložena u Hrvatskom željez-ničkom muzeju, i spomenik na Mirogoju rijetki su podsjetnici na veliku tragediju. Nažalost, sve češće nas na nju podsjećaju nesreće “modernih” Hrvatskih željeznica.

www.jutarnjilist.hr
Slika
Korisnikov avatar
Stajs

Pridružio se: 04 Feb 2009 19:16

Postod hadzibane » 23 Dec 2009 17:51

Jedna nejasna slika prethodno opisane nesreće;
Prikačeni fajlovi
Zagreb 1974.jpg
Zagreb 1974.jpg (21.36 KiB) Pogledano 5214 puta
Tito,Marks i Engels - Emerson,Lake & Palmer

Čika Jova deci...A Čika Nemanja DVA deci...
Korisnikov avatar
hadzibane

Pridružio se: 04 Feb 2009 21:59

Postod hadzibane » 23 Dec 2009 17:58

.....

Uz to,ide i link gde je sve pobliže opisano šta se dogodilo tog kobnog dana.

http://danger-ahead.railfan.net/accidents/zagreb.htm
Prikačeni fajlovi
Nesreća Zagreb 1974.jpg
(14.2 KiB) 486 puta

Korisnikov avatar
hadzibane

Postod damir661 » 23 Dec 2009 20:39

Lokomotiva je bila 661-216 koja je danas izlozena u Zeleznickom muzeju u Zagrebu
Korisnikov avatar
damir661
Moderatori

Pridružio se: 04 Feb 2009 19:29

Postod hadzibane » 26 Jan 2010 15:58

Evo još jedna fotografije nesreće u ZG GK 1974. godine:
Prikačeni fajlovi
zzxfotografija07resize.jpg
zzxfotografija07resize.jpg (148.43 KiB) Pogledano 5136 puta

Korisnikov avatar
hadzibane

Postod hadzibane » 28 Jan 2010 16:25

Evo još dve lepe fotografije iz zlatnih vremena pokojnog JŽ-a.Na prvoj je ložionica Niš,a na drugoj ložionica Beograd.Fotografije preuzete sa Interneta,autori su mi nepoznati.
ZS Loziona Crveni Krst Niš.jpg
(57.15 KiB) 437 puta
ZS Loziona Beograd sa 661,mid 60's.jpg

Korisnikov avatar
hadzibane

Postod Narcis » 28 Jan 2010 19:41

Lijepo društvo Kenedia.. ;tapsh;
Narcis

Pridružio se: 14 Dec 2009 14:15

Postod hadzibane » 29 Jan 2010 18:02

Narcis je napisao:Lijepo društvo Kenedia.. ;tapsh;

.Ah,ne Đeri...Zavisi koju sliku gledaš.
Na DRUGOJ slici je lepo društvo Kenedija.
Na prvoj slici,snimljenoj u ložionici Crveni Krst/Niš/ nemaš NITI JEDNOG Kenedija!
Sve dizelke koje vidiš,osim one sa"podoficirskim štraftama :mrgreen: i parnjače/ su lokomotive serije JŽ 665.Zato sam i stavio sliku.A ako Te zanima više o toj serije slobodno se javi,ili otvori temu na Forumu!Očekujem da mi se,konačno,vrati knjiga o tehničko-eksploatacionim karakteristikama sa uputstvom za rukovanje tom lokomotivom,koja je u snazi u rangu sa Karavelom.Knjigu sam dao na čitanje u Hrvatsku pre dobre tri i po godine,ali nikako da mi je vrate.No,čujem da će mi biti vraćena uskoro(kao i još dve knjige koje sam dao na"revers").
Puno te pozdravljam,

Nemanja.

Korisnikov avatar
hadzibane

Sledeća

Povratak na Razno